email info(at)chihuahua.ee    
   
eesti chihuahua klubi

Tõustandard

Tõututvustus

Aretuseeskirjad

Taotlus pesakonna registreerimiseks

Patoloogia

Toitumine

Treenimine

Tervis

Kutsikale vajalik

Ajalugu

Maailma väiksekasvulisima koera, chihuahua, pärinemise kohta on erinevaid teooriaid. Koeratõu ajalugu võib ulatuda kuni 3000 aasta taha, mil eksisteerisid antiiksed, tänapäeva Mehhiko aladel elutsenud, indiaanihõimud. Tõenäoliselt pärineb chihuahua tolteekide ja asteekide ülemklasside poolt peetud pühadest koertest, keda teati Techini nime all. Lühikarvaline, väga väikest kasvu, Techini oli püha loom, keda kasutati ka usutalituste juures. Need koerad ei saatnud oma isandat mitte ainult eluteel, vaid ka pärast surma. Nimelt põletati truu koer koos oma isandaga. Chihuahua tõugu on ümbritsenud saladuseloor, nii omistati selle väikesele olevusele ka võimet haigeid ravida.

Teise levinud teooria kohaselt pärineb chihuahua aga Malta saarelt. Chihuahuat meenutava koera muumia leiti kolmetuhande aasta vanusest hauast. Muumial oli pealael ainult chihuahua tõule iseloomulik molera. Sama tõestab leitud vana (100 a ema) savikuju mehest, kel oli kaks chihuahuasarnast koera rihma otsas. Selle teooria põhjal on tõu päritolu Euroopas. Teooriat toetab ka Sixtuse kabelis olev Boticelli maal aastast 1482, kus on kujutatud chihuahuat meenutav väga väikest kasvu koer. See on aga 10 aastat enne Kolumbuse reisi Uude Maailma. Chihuahua tõugu sellisena, nagu me teda tänapäeval tunneme, võiks nimetada peaaegu Ameerika tõuks. Chihuahuaks nimetati see unikaalne tõug ühe Mehhiko osariigi järgi, kus ta esmakordselt avastati ka 19. sajandil Ameerika Ühendriikidesse ning hiljem edasi tervesse maailma eksporditi.

Chihuahua on Ameerika mandri vanim ja maailma väikseim koeratõug. Esimene chihuahua registreeriti Ameerikas 1904. aastal ja aastal 1947 oli neid registreeritud juba 40 526. Esimene chihuahua tõu erinäitus toimus USAs 1946. aastal , kus osales 71 chihuahuat.

K.Laanet ja J. Vahter, teksti kasutamist palume eelnevalt kooskõlastada.


Soleloomakliinik
 Looma Kaitse